Naylor MetroDuct Twinwall Electric Duct 6m x 125 x 145mm Black
SKU: DRN29111
The Naylor MetroDuct Twinwall Electric Duct 6m x 125 x 145mm (L x Inner Dia x Outer Dia) is manufactured from polyethylene ensuring strength and durability. The Twinwall duct is compliant with the new BBA certification, as well as having push-fit joints for easy installation and HDPE flexibility reducing the need for bends.
Features & benefits
- Waterproof
- High chemical resistance
- Protects cables and reduces risk of damage
- BBA Certified
- Manufactured from polyethylene
IDDRN29111
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Naylor MetroDuct Twinwall Electric Duct 6m x 125 x 145mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/naylor-metro-twinwall-electric-ducting-6m-x-145mm-l-x-dia-black-DRN29111
The Naylor MetroDuct Twinwall Electric Duct 6m x 125 x 145mm (L x Inner Dia x Outer Dia) is manufactured from polyethylene ensuring strength and durability. The Twinwall duct is compliant with the new BBA certification, as well as having push-fit joints for easy installation and HDPE flexibility reducing the need for bends.
Features & benefits
- Waterproof
- High chemical resistance
- Protects cables and reduces risk of damage
- BBA Certified
- Manufactured from polyethylene
Specifications
| Product Name | Naylor MetroDuct Twinwall Electric Duct 6m x 125 x 145mm Black |
| Brand | MetroDuct |
| Manufacturer Name | Naylor Industries |
| Manufacturer Part Number | 29111 |
| Materials | Polyethylene |
| Range | Twinwall Ducting |
| Colour | Black |
| Application | Electricity |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 6000 mm |
| Diameter | 145 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |