Naylor Twinwall N-Drain Unperforated Pipe 6m x 300mm Black
SKU: DRN71075
The Naylor Twinwall N-Drain Unperforated Pipe 6m x 300mm (L x Dia) Black is part of the non-BBA twinwall drainage system intended for agricultural usage.
Features & benefits
- For non BBA applications
- Light-duty
- Easy to cut
IDDRN71075
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Naylor Twinwall N-Drain Unperforated Pipe 6m x 300mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/naylor-twinwall-n-drain-unperforated-pipe-6m-x-300mm-black-DRN71075
The Naylor Twinwall N-Drain Unperforated Pipe 6m x 300mm (L x Dia) Black is part of the non-BBA twinwall drainage system intended for agricultural usage.
Features & benefits
- For non BBA applications
- Light-duty
- Easy to cut
Specifications
| Product Name | Naylor Twinwall N-Drain Unperforated Pipe 6m x 300mm Black |
| Brand | Naylor |
| Manufacturer Name | Naylor Industries |
| Manufacturer Part Number | 71075 |
| Materials | HDPE |
| Range | Twinwall Pipes |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 6 m |
| Diameter | 300 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |