The MYCRO 500+ Headlamp & Cap Light is a rechargeable, hands-free 500 lumen lighting solution with both spot light and flood light modes. The integrated tilt feature allows you to position the beam exactly where you want it.
NEBO MYCRO 500+ Headlamp
SKU: EQNH1005
Features & benefits
- USB-C rechargeable
- SPC (Smart Power Control)
- Water (IPX4) and impact-resistant
- Battery charging indicator
- Detachable cap light clip with adjustable tilt
- Direct-to-Red feature
IDEQNH1005
Electrics & Plumbing > Electrical > Lighting > NEBO MYCRO 500+ Headlamp
https://www.jewson.co.uk/p/nebo-mycro-500+-headlamp-EQNH1005
The MYCRO 500+ Headlamp & Cap Light is a rechargeable, hands-free 500 lumen lighting solution with both spot light and flood light modes. The integrated tilt feature allows you to position the beam exactly where you want it.
Features & benefits
- USB-C rechargeable
- SPC (Smart Power Control)
- Water (IPX4) and impact-resistant
- Battery charging indicator
- Detachable cap light clip with adjustable tilt
- Direct-to-Red feature
Specifications
| Product Name | NEBO MYCRO 500+ Headlamp |
| Brand | NEBO |
| Product Type | Torches |
| Manufacturer Name | NEBO |
| Manufacturer Part Number | NEB-HLP-1005-G |
| EAN | 5060063229584 |
| Warranty Period | 2 years |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Headlamps |
| Colour | Grey |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Voltage | 3.7 V |
| Product Width | 27.3 cm |
| Product Height | 20.6 cm |
| Product Length | 30.4 cm |
| Battery Capacity | 235 mAh |
| Battery Type | Li-ion 552030 |
| Number Of Batteries | 1 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |