BG Connector Strip 30A 6-Way White
SKU: ELTS3002
This 30A, 6 way flexible terminal strip can be used to wire light fixtures and other electronic projects with ease. The strips can be arranged in a single line, or moved to create a terminal block. With a unique 'snap-off' spine design, these terminals have fully backed out screws for speed of installation.
Features & benefits
- Versatile and quick to fit
- Unique 'snap-off' spine design
- Fully backed out screws to speed installations
- Manufactured from high quality thermoplastic
- Terminal strip for connecting electrical cable
IDELTS3002
Electrics & Plumbing > Electrical > Cables & Cable Management > BG Connector Strip 30A 6-Way White
https://www.jewson.co.uk/p/nexus-connector-strips-30a-6way-white-ELTS3002
This 30A, 6 way flexible terminal strip can be used to wire light fixtures and other electronic projects with ease. The strips can be arranged in a single line, or moved to create a terminal block. With a unique 'snap-off' spine design, these terminals have fully backed out screws for speed of installation.
Features & benefits
- Versatile and quick to fit
- Unique 'snap-off' spine design
- Fully backed out screws to speed installations
- Manufactured from high quality thermoplastic
- Terminal strip for connecting electrical cable
Specifications
| Product Name | BG Connector Strip 30A 6-Way White |
| Brand | BG Electrical |
| Product Type | Connector Strips |
| Manufacturer Name | BG Electrical |
| Manufacturer Part Number | TS30/2x6-JW |
| EAN | 5021166503094 |
| Compliance Approvals | BS EN 60998-2-1 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Plastic |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 5 cm |
| Product Weight | 0.05 kg |
| Product Height | 12 cm |
| Product Length | 1.8 cm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.
BG Insulation Tape 19mm x 20m Reel Brown
SKU: ELITBR20
BG Open Grommets 20mm Black Pack of 10
SKU: ELGRRB20