Northcot Victorian Greenwich Brick 73mm Red
SKU: BRNCT427
Extruded wirecut smooth, rustic, plain or SandfacedThis product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Features & benefits
- Manufactured to BS EN 771-1
IDBRNCT427
Building Materials > Bricks & Blocks > Clay Bricks > Northcot Victorian Greenwich Brick 73mm Red
https://www.jewson.co.uk/p/northcot-victorian-greenwich-blend-73mm-BRNCT427
Extruded wirecut smooth, rustic, plain or SandfacedThis product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Features & benefits
- Manufactured to BS EN 771-1
Specifications
| Product Name | Northcot Victorian Greenwich Brick 73mm Red |
| Brand | Northcot |
| Manufacturer Name | Northcott Brick |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Red Multi |
| Application | External |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 102.5 mm |
| Product Weight | 3.01 kg |
| Product Height | 73 mm |
| Product Length | 215 mm |
| Compression Strength | 60 N/mm2 |
| Water Absorption | 12 % |
| Durability Rating | F2 |
| Manufacturing Process | Wirecut |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |