Norton Anti-Clogging Abrasive 280 x 230mm Pack of 5
SKU: SGA73828
Norton Anti-Clogging Abrasive 280 x 230mm (L x W) Pack of 5 is used to remove materials from surfaces or make them smoother like wood finishing and painting. This abrasive is used for finishing before painting on lacquers, resins, wood and plastics. The abrasive bond is based on animal glue and other on synthetic resin. The anti-clogging adhesive is applied with a minimum of two bond applications. Norton is the world's leading manufacturers of high quality products used for finishing surfaces and cutting off materials.
Features & benefits
- Highly durable owing to its make
- Anti-clogging reduces by cooling and lubrication
- Tear resistant
IDSGA73828
Painting & Decorating > Cleaning & Preparation > Surface Preparation > Norton Anti-Clogging Abrasive 280 x 230mm Pack of 5
https://www.jewson.co.uk/p/norton-anti-clogging-abrasive-280-x-230mm-pack-of-5-SGA73828
Norton Anti-Clogging Abrasive 280 x 230mm (L x W) Pack of 5 is used to remove materials from surfaces or make them smoother like wood finishing and painting. This abrasive is used for finishing before painting on lacquers, resins, wood and plastics. The abrasive bond is based on animal glue and other on synthetic resin. The anti-clogging adhesive is applied with a minimum of two bond applications. Norton is the world's leading manufacturers of high quality products used for finishing surfaces and cutting off materials.
Features & benefits
- Highly durable owing to its make
- Anti-clogging reduces by cooling and lubrication
- Tear resistant
Specifications
| Product Name | Norton Anti-Clogging Abrasive 280 x 230mm Pack of 5 |
| Brand | Norton Abrasives |
| Product Type | Sand Paper |
| Manufacturer Name | Saint-Gobain |
| Manufacturer Part Number | 77696073828 |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 230 mm |
| Product Length | 280 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |