Norton Clipper Metal Grinding Disc 230 x 6 x 22.23mm
SKU: SGA71522
Norton Clipper Metal Grinding Disc 6 x 230mm (T x Dia) is designed for removing excess material such as welds, bevelling and edge grinding. This disc free from iron, sulphur and chloride helps eliminate contamination while grinding. It has maximum operating speed of 80 meter per second.
Features & benefits
- Thin blade ensures fast cutting and reduces material wastage
- Reduces risk of breakage
IDSGA71522
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Grinding & Cutting Discs > Norton Clipper Metal Grinding Disc 230 x 6 x 22.23mm
https://www.jewson.co.uk/p/norton-clipper-metal-grinding-disc-230-x-6-x-22-23mm-SGA71522
Norton Clipper Metal Grinding Disc 6 x 230mm (T x Dia) is designed for removing excess material such as welds, bevelling and edge grinding. This disc free from iron, sulphur and chloride helps eliminate contamination while grinding. It has maximum operating speed of 80 meter per second.
Features & benefits
- Thin blade ensures fast cutting and reduces material wastage
- Reduces risk of breakage
Specifications
| Product Name | Norton Clipper Metal Grinding Disc 230 x 6 x 22.23mm |
| Brand | Norton |
| Product Type | Metal Cutting Blades |
| Manufacturer Name | Saint-Gobain Abrasives |
| Manufacturer Part Number | 66253371522 |
| Materials | Steel |
| Application | Cutting |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Diameter | 230 mm |
| Thickness | 6 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |