Norton Clipper Metal Inox Cutting Disc 115mm
SKU: SGA49196
Norton Clipper cutting disc for Cordless Angle Grinders, Metal/Inox 115 x 0.8 x 22mm. This depressed centre cutting disc provides longer life and high material removal for steel and stainless steel applications. The steel-inox disc is free from iron, sulphur and chloride which eliminates contamination when cutting. Fast and effortless, it saves time and machine energy. Ideal for the growing market of cordlessangle grinders.
Features & benefits
- Cutting disc optimised for cutting metal and inox with a cordless angle grinder
- Free from iron, sulphur and chloride which eliminates contamination when cutting.
IDSGA49196
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Grinding & Cutting Discs > Norton Clipper Metal Inox Cutting Disc 115mm
https://www.jewson.co.uk/p/norton-clipper-metal-inox-cutting-disc-115mm-SGA49196
Norton Clipper cutting disc for Cordless Angle Grinders, Metal/Inox 115 x 0.8 x 22mm. This depressed centre cutting disc provides longer life and high material removal for steel and stainless steel applications. The steel-inox disc is free from iron, sulphur and chloride which eliminates contamination when cutting. Fast and effortless, it saves time and machine energy. Ideal for the growing market of cordlessangle grinders.
Features & benefits
- Cutting disc optimised for cutting metal and inox with a cordless angle grinder
- Free from iron, sulphur and chloride which eliminates contamination when cutting.
Specifications
| Product Name | Norton Clipper Metal Inox Cutting Disc 115mm |
| Brand | Norton Clipper |
| Product Type | Metal Cutting Blades |
| Manufacturer Name | St Gobain Abrasives Ltd (STG) (EDI) |
| Manufacturer Part Number | 66252849196 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Pack Quantity | 1 |
| Diameter | 115 mm |
| Thickness | 0.8 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |