Norton Expert Sanding Belt 533 x 75mm Blue
SKU: SGA70463
Norton Expert Sanding Belt 533 x 75mm (L x W) Blue is manufactured from norzon zirconium oxide. It is looped in to a rotating wheel or pulley for sanding and polishing. Bi directional joint helps in movement of the belt in different directions.
Features & benefits
- Withstands high impact pressure
- Top coat grinding aid reduces heat
IDSGA70463
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Sanding Sheets & Belts > Norton Expert Sanding Belt 533 x 75mm Blue
https://www.jewson.co.uk/p/norton-expert-sanding-belt-533-x-75mm-blue-SGA70463
Norton Expert Sanding Belt 533 x 75mm (L x W) Blue is manufactured from norzon zirconium oxide. It is looped in to a rotating wheel or pulley for sanding and polishing. Bi directional joint helps in movement of the belt in different directions.
Features & benefits
- Withstands high impact pressure
- Top coat grinding aid reduces heat
Specifications
| Product Name | Norton Expert Sanding Belt 533 x 75mm Blue |
| Brand | Norton |
| Manufacturer Name | Saint-Gobain |
| Manufacturer Part Number | 63642570463 |
| Materials | Norzon zirconium oxide |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 75 mm |
| Product Length | 533 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |