Norton Floor Sand Sheet P24 475 x 205mm Black
SKU: SGA19705
Norton Floor Sand Sheet P24 475 x 205mm (L x W) Black is a heavy paper sheet with silicon carbide abrasive. Provides a high cut rate used in floor sanding applications. The silicon carbide possess outstanding hardness and resist high abrasion.
Features & benefits
- Withstands high impact pressure
- Top coat grinding aid reduces heat
IDSGA19705
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Sanding Sheets & Belts > Norton Floor Sand Sheet P24 475 x 205mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/norton-floor-sand-sheet-p24-475-x-205mm-black-SGA19705
Norton Floor Sand Sheet P24 475 x 205mm (L x W) Black is a heavy paper sheet with silicon carbide abrasive. Provides a high cut rate used in floor sanding applications. The silicon carbide possess outstanding hardness and resist high abrasion.
Features & benefits
- Withstands high impact pressure
- Top coat grinding aid reduces heat
Specifications
| Product Name | Norton Floor Sand Sheet P24 475 x 205mm Black |
| Brand | Norton |
| Manufacturer Name | Saint-Gobain |
| Manufacturer Part Number | 66623319705 |
| Materials | Silicon carbide |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 205 mm |
| Product Length | 475 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |