Norton Silencio Extreme Beton Diamond Cutting Blade 230 x 22.23mm
SKU: SGA01168
Norton Silencio Extreme Beton Diamond Cutting Blade 230 x 22.23mm has noise reduction up to -11dB(A. Extremely fast cutting and long lasting, thanks to a bespoke segment specification. Application: concrete, reinforced concrete, kerb stones, block paviours, granite, natural stones, and general purpose building materials. Caution: this version is especially designed for use on handheld cut-off saws.
Features & benefits
- 230mm Silencio diamond cutting blade for reinforced concrete and hard materials with significant noise reduction
- 230mm noise reduction hard material cutting diamond blade
- For hard materials and reinforced concrete
- Noise reduction by up to 20 times that of a conventional blade
- Best cutting performance
IDSGA01168
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Grinding & Cutting Discs > Norton Silencio Extreme Beton Diamond Cutting Blade 230 x 22.23mm
https://www.jewson.co.uk/p/norton-silencio-extreme-beton-diamond-cutting-blade-230-x-22-23mm-SGA01168
Norton Silencio Extreme Beton Diamond Cutting Blade 230 x 22.23mm has noise reduction up to -11dB(A. Extremely fast cutting and long lasting, thanks to a bespoke segment specification. Application: concrete, reinforced concrete, kerb stones, block paviours, granite, natural stones, and general purpose building materials. Caution: this version is especially designed for use on handheld cut-off saws.
Features & benefits
- 230mm Silencio diamond cutting blade for reinforced concrete and hard materials with significant noise reduction
- 230mm noise reduction hard material cutting diamond blade
- For hard materials and reinforced concrete
- Noise reduction by up to 20 times that of a conventional blade
- Best cutting performance
Specifications
| Product Name | Norton Silencio Extreme Beton Diamond Cutting Blade 230 x 22.23mm |
| Brand | Norton Clipper |
| Product Type | Diamond Cutting Blades |
| Manufacturer Name | Saint Gobain |
| Manufacturer Part Number | 70184601168 |
| EAN | 5450248702498 |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | France |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Diameter | 230 mm |
| Blade Size | 230 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |