Oakey General Purpose Glasspaper Coarse 230 x 280mm
SKU: SGA35689
As part of is Oakey's entry level sandpaper range, these general sanding sheets will easily cope with tackling small DIY jobs. Supplied in pack of 5 with an abrasive surface of 40 grit (coarse).
Features & benefits
- Ideally suited for sanding by hand
- Suitable for jobs requiring preparation and for general puprose applications
- Surface imperfections are removed and stripped
- Provides a smooth even finish
- Suitable for use on paint, wood, plaster and varnish
IDSGA35689
Painting & Decorating > Cleaning & Preparation > Surface Preparation > Oakey General Purpose Glasspaper Coarse 230 x 280mm
https://www.jewson.co.uk/p/oakey-general-purpose-glasspaper-coarse-230-x-280mm-SGA35689
As part of is Oakey's entry level sandpaper range, these general sanding sheets will easily cope with tackling small DIY jobs. Supplied in pack of 5 with an abrasive surface of 40 grit (coarse).
Features & benefits
- Ideally suited for sanding by hand
- Suitable for jobs requiring preparation and for general puprose applications
- Surface imperfections are removed and stripped
- Provides a smooth even finish
- Suitable for use on paint, wood, plaster and varnish
Specifications
| Product Name | Oakey General Purpose Glasspaper Coarse 230 x 280mm |
| Brand | Oakey |
| Product Type | Sand Paper |
| Manufacturer Name | St Gobain Abrasives Ltd |
| Manufacturer Part Number | 66261135689 |
| EAN | 3157629722367 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | Paper and Aluminium Oxide |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 5 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Textured |
| Product Width | 230 mm |
| Product Length | 280 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |