Oakey Steel Wool Roll 2C Medium Black
SKU: SGA26772
Oakey steel wool has a wide range of uses, but is ideal for cleaning and surface preparation. For removing paint, varnish and rust. Ideal for use with a chemical stripper.
Features & benefits
- For cleaning and surface preparation
- Ideal for removing rust and oxide
- Removes surface imperfections
- Ideal for use with a chemical stripper
IDSGA26772
Painting & Decorating > Cleaning & Preparation > Surface Preparation > Oakey Steel Wool Roll 2C Medium Black
https://www.jewson.co.uk/p/oakey-steel-wool-roll-2c-medium-black-SGA26772
Oakey steel wool has a wide range of uses, but is ideal for cleaning and surface preparation. For removing paint, varnish and rust. Ideal for use with a chemical stripper.
Features & benefits
- For cleaning and surface preparation
- Ideal for removing rust and oxide
- Removes surface imperfections
- Ideal for use with a chemical stripper
Specifications
| Product Name | Oakey Steel Wool Roll 2C Medium Black |
| Brand | Oakey |
| Product Type | Steel Wool |
| Manufacturer Name | St Gobain Abraives Ltd |
| Manufacturer Part Number | 63642526772 |
| EAN | 5010352267728 |
| Compliance Approvals | FSC |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Black |
| Application | Interior / External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Textured |
| Product Width | 233 mm |
| Product Weight | 250 g |
| Product Height | 27 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |