Onduline Apron Flashing 930mm Black
SKU: ARIAFL01
Apron Flashing is designed to seal the gap between bitumen sheets and vertical wall abutments. It is suitable for any pitch of roof and pre-formed to match the sheet profile exactly. Available in black. For use with both Coroline and Onduline sheets.
Features & benefits
- Economical
- Resilient
- Simple to fix
- Environmentally friendly
IDARIAFL01
Building Materials > Roofing > Roof Sheets > Onduline Apron Flashing 930mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/onduline-apron-flashing-930mm-black-ARIAFL01
Apron Flashing is designed to seal the gap between bitumen sheets and vertical wall abutments. It is suitable for any pitch of roof and pre-formed to match the sheet profile exactly. Available in black. For use with both Coroline and Onduline sheets.
Features & benefits
- Economical
- Resilient
- Simple to fix
- Environmentally friendly
Specifications
| Product Name | Onduline Apron Flashing 930mm Black |
| Brand | Onduline |
| Product Type | Corrugated Bituminous Roofing Sheet |
| Manufacturer Name | Ariel Plastics Ltd |
| Manufacturer Part Number | OBA |
| EAN | 5012032921005 |
| Warranty Period | 15 years |
| Materials | Bitumen |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Black |
| Application | Roof sheet and accessories |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK |
| Finish | Smooth |
| Product Width | 0.93 m |
| Product Weight | 0.3 kg |
| Product Height | 0.038 m |
| Product Length | 0.3 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |