Osma 1E190W Tee 90 Deg 21.5mm (Dia) White
SKU: PO1E190W
Osma 1E190W Tee 90 Deg 21.5mm (Dia) White is a permanent jointing solution. It comes with ease of installation and is suitable to be used for domestic and commercial applications. With a 90 Deg bend and a "T" structure it can be used to connect three pipes for effective jointing.
Features & benefits
- Provides a robust and secure connection
- Constructed from robust ABS
- Overflow water from condensing boilers and cisterns is removed by employing the Solvent weld system
IDPO1E190W
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Osma 1E190W Tee 90 Deg 21.5mm (Dia) White
https://www.jewson.co.uk/p/osma-overflow-90-tee-21-5mm-white-1e190w-PO1E190W
Osma 1E190W Tee 90 Deg 21.5mm (Dia) White is a permanent jointing solution. It comes with ease of installation and is suitable to be used for domestic and commercial applications. With a 90 Deg bend and a "T" structure it can be used to connect three pipes for effective jointing.
Features & benefits
- Provides a robust and secure connection
- Constructed from robust ABS
- Overflow water from condensing boilers and cisterns is removed by employing the Solvent weld system
Specifications
| Product Name | Osma 1E190W Tee 90 Deg 21.5mm (Dia) White |
| Brand | Osma |
| Product Type | Tees |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 1E190W |
| EAN | 5011479203217 |
| Compliance Approvals | Conforms to BS EN 1455-1:2000 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | ABS |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | White |
| Application | Interior / External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Diameter | 21.5 mm |
| Angle | 90 degrees |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |