Osma Overflow Solvent Bend 25 Degrees 21.50mm Dia White
SKU: PO1E163W
The Osma Overflow Solvent Bend 25 Degrees 21.50mm Dia White is manufactured from unplasticised polyvinyl chloride. It is the most commonly used thermoplastic polymer that has a good tensile strength. This product is used in construction industry and all masonry works. The material is recyclable which makes it eco-friendly. This solvent weld system helps in removing the overflow water, allowing direct connection to condensing boilers fittings. It has a solvent weld socket at each end. Wavin United Kingdom is a member of the Wavin Group-the world leader in plastic pipe systems for residential, non-residential and civil engineering projects.
Features & benefits
- High impact strength owing to its make
- BSI Kitemark
- Abrasion resistant
IDPO1E163W
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Osma Overflow Solvent Bend 25 Degrees 21.50mm Dia White
https://www.jewson.co.uk/p/osma-overflow-solvent-bend-25-degrees-21-50mm-dia-white-PO1E163W
The Osma Overflow Solvent Bend 25 Degrees 21.50mm Dia White is manufactured from unplasticised polyvinyl chloride. It is the most commonly used thermoplastic polymer that has a good tensile strength. This product is used in construction industry and all masonry works. The material is recyclable which makes it eco-friendly. This solvent weld system helps in removing the overflow water, allowing direct connection to condensing boilers fittings. It has a solvent weld socket at each end. Wavin United Kingdom is a member of the Wavin Group-the world leader in plastic pipe systems for residential, non-residential and civil engineering projects.
Features & benefits
- High impact strength owing to its make
- BSI Kitemark
- Abrasion resistant
Specifications
| Product Name | Osma Overflow Solvent Bend 25 Degrees 21.50mm Dia White |
| Brand | Osma |
| Product Type | Bends |
| Manufacturer Part Number | 1E163W |
| EAN | 5011479203200 |
| Materials | Unplasticised Polyvinyl Chloride |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Recyclable | Yes |
| Diameter | 21.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |