Osma RoundLine 5.5m x 68mm Downpipe For Rainwater Guttering Systems
SKU: POOT088W
Osma RoundLine 5.5m x 68mm (L x Dia) Downpipe For Rainwater Guttering Systems White is made from uPVC. Compatible with roundline, deepline, superline and stormline gutters. This is also compatible with squareline gutters via an adapter which conforms to BS EN 12200-1:2000. Osma roundline downpipe is fitted to the rainwater gutter system used with circular 68mm downpipe with maximum roof area of 163m2.
Features & benefits
- Chemical resistant
- UV resistant
IDPOOT088W
Building Materials > Roofing > Guttering > Osma RoundLine 5.5m x 68mm Downpipe For Rainwater Guttering Systems
https://www.jewson.co.uk/p/osma-roundline-5-5m-x-68mm-downpipe-for-rainwater-guttering-systems-POOT088W
Osma RoundLine 5.5m x 68mm (L x Dia) Downpipe For Rainwater Guttering Systems White is made from uPVC. Compatible with roundline, deepline, superline and stormline gutters. This is also compatible with squareline gutters via an adapter which conforms to BS EN 12200-1:2000. Osma roundline downpipe is fitted to the rainwater gutter system used with circular 68mm downpipe with maximum roof area of 163m2.
Features & benefits
- Chemical resistant
- UV resistant
Specifications
| Product Name | Osma RoundLine 5.5m x 68mm Downpipe For Rainwater Guttering Systems |
| Brand | Osma |
| Manufacturer Name | Wavin |
| Manufacturer Part Number | 0T088W |
| Materials | Unplasticised Polyvinyl Chloride |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 68 mm |
| Product Height | 68 mm |
| Product Length | 5.5 m |
| Product Depth | 68 mm |
| Diameter | 68 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |