Osma RoundLine Connector 110 x 68mm Black
SKU: POOT092B
The Osma Roundline Connector 110 x 68mm (L x Dia) Black is manufactured from unplasticised polyvinyl chloride is the most commonly used thermoplastic polymer that has a good tensile strength. This product is used in construction industry and all masonry works. The material is recyclable which makes it eco-friendly. The connector is connected to the cast iron rainwater pipe which is for external use above ground rainwater and soil drainage. These are used as pressure pipe for transmission of water gas and sewage. Wavin United Kingdom is a member of the Wavin Group - the world leader in plastic pipe systems for residential, non-residential and civil engineering projects.
Features & benefits
- Retained seals for secure and leakproof installation
- High impact strength owing to its make
- BSI Kitemark
IDPOOT092B
Building Materials > Roofing > Guttering > Osma RoundLine Connector 110 x 68mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/osma-roundline-connector-110-x-68mm-black-POOT092B
The Osma Roundline Connector 110 x 68mm (L x Dia) Black is manufactured from unplasticised polyvinyl chloride is the most commonly used thermoplastic polymer that has a good tensile strength. This product is used in construction industry and all masonry works. The material is recyclable which makes it eco-friendly. The connector is connected to the cast iron rainwater pipe which is for external use above ground rainwater and soil drainage. These are used as pressure pipe for transmission of water gas and sewage. Wavin United Kingdom is a member of the Wavin Group - the world leader in plastic pipe systems for residential, non-residential and civil engineering projects.
Features & benefits
- Retained seals for secure and leakproof installation
- High impact strength owing to its make
- BSI Kitemark
Specifications
| Product Name | Osma RoundLine Connector 110 x 68mm Black |
| Brand | Osma |
| Manufacturer Name | Wavin |
| Manufacturer Part Number | 0T092B |
| EAN | 5011479100301 |
| Materials | Unplasticised Polyvinyl Chloride |
| Range | RoundLine |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Recyclable | Yes |
| Product Length | 110 mm |
| Diameter | 68 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |