Osma RoundLine Gutter Pipe 2.75m x 68mm White
SKU: POOT086W
Osma RoundLine Gutter Pipe 2.75m x 68mm (L x Dia) White is a high capacity domestic gutter pipe. Made from uPVC and with circular 68mm downpipe. The product has a high capacity to cope with heavy rains. The concealed socket hides downpipe cut ends. The internal ribs help flow through of leaves and debris to reduce blockages. SquareLine gutter system pipe is suitable for roof areas with a downpipe and is a wide half round gutter.
Features & benefits
- Chemical resistant
- UV resistant
IDPOOT086W
Building Materials > Roofing > Guttering > Osma RoundLine Gutter Pipe 2.75m x 68mm White
https://www.jewson.co.uk/p/osma-roundline-gutter-pipe-2-75m-x-68mm-white-POOT086W
Osma RoundLine Gutter Pipe 2.75m x 68mm (L x Dia) White is a high capacity domestic gutter pipe. Made from uPVC and with circular 68mm downpipe. The product has a high capacity to cope with heavy rains. The concealed socket hides downpipe cut ends. The internal ribs help flow through of leaves and debris to reduce blockages. SquareLine gutter system pipe is suitable for roof areas with a downpipe and is a wide half round gutter.
Features & benefits
- Chemical resistant
- UV resistant
Specifications
| Product Name | Osma RoundLine Gutter Pipe 2.75m x 68mm White |
| Brand | Osma |
| Manufacturer Name | Wavin |
| Manufacturer Part Number | 0T086W |
| EAN | 5011479101094 |
| Materials | Unplasticised polyvinyl chloride |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 2.75 m |
| Diameter | 68 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |