Wavin Osma RoundLine Offset Bend 68mm Black
SKU: POOT025B
The Wavin Osma RoundLine Offset Bend 68mm Black allows for easy installation and it's cost-effectiveness makes it perfect for domestic projects. Utilising a 68mm circular downpipe, round line pipe offset bend works for roof areas up to a maximum of 163m² with one downpipe. The product measures about 150 x 68mm (L x (Dia). Manufactured from polyvinyl chloride provides strength and hardness, eith any corrosion concerns.
Features & benefits
- Incorporated captive seal technology
- Unique keyway
- Seals protected against dislodgement during fitting
IDPOOT025B
Building Materials > Roofing > Guttering > Wavin Osma RoundLine Offset Bend 68mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/osma-roundline-offset-bend-68mm-black-POOT025B
The Wavin Osma RoundLine Offset Bend 68mm Black allows for easy installation and it's cost-effectiveness makes it perfect for domestic projects. Utilising a 68mm circular downpipe, round line pipe offset bend works for roof areas up to a maximum of 163m² with one downpipe. The product measures about 150 x 68mm (L x (Dia). Manufactured from polyvinyl chloride provides strength and hardness, eith any corrosion concerns.
Features & benefits
- Incorporated captive seal technology
- Unique keyway
- Seals protected against dislodgement during fitting
Specifications
| Product Name | Wavin Osma RoundLine Offset Bend 68mm Black |
| Brand | Wavin Osma |
| Manufacturer Name | Wavin Osma |
| Manufacturer Part Number | 0T025B |
| EAN | 5011479100141 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Unplasticised Polyvinyl Chloride |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Blacks |
| Colour | Black |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Length | 150 mm |
| Diameter | 68 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |