Osma SquareLine Pipe Bracket 112 x 70 x 26mm White
SKU: PO4T834W
Osma SquareLine Pipe Bracket White is manufactured from uPVC. The product measures 112 x 70 x 26mm (L x H x D). The bracket when fixed to the wall, provides support for the pipe both vertically and horizontally. This square pipe is suitable for roof areas with a downpipe. It is also suitable for pipe when fixed to the wall and provides support to 61mm diameter pipe.
Features & benefits
- Possess high impact strength
- BSI Kitemarked
IDPO4T834W
Building Materials > Roofing > Guttering > Osma SquareLine Pipe Bracket 112 x 70 x 26mm White
https://www.jewson.co.uk/p/osma-squareline-pipe-bracket-112-x-70-x-26mm-white-PO4T834W
Osma SquareLine Pipe Bracket White is manufactured from uPVC. The product measures 112 x 70 x 26mm (L x H x D). The bracket when fixed to the wall, provides support for the pipe both vertically and horizontally. This square pipe is suitable for roof areas with a downpipe. It is also suitable for pipe when fixed to the wall and provides support to 61mm diameter pipe.
Features & benefits
- Possess high impact strength
- BSI Kitemarked
Specifications
| Product Name | Osma SquareLine Pipe Bracket 112 x 70 x 26mm White |
| Brand | Osma |
| Manufacturer Name | Wavin |
| Manufacturer Part Number | 4T834W |
| EAN | 5011479102237 |
| Materials | Unplasticised polyvinyl chloride |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Product Height | 70 mm |
| Product Length | 112 mm |
| Product Depth | 26 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |