Osma Waste 87.5° Tee 107 x 40mm White
SKU: PO5W190W
The Wavin Osma Waste 87.5° Tee 107 x 40mm (L x Dia) White is an efficient plumbing tool that is designed for secure jointing. It is manufactured from polypropylene and is featured as T shaped joint. T shaped joint helps to connect three pipes at once. It comes with a push fit connecting system.
Features & benefits
- 87.5° tee with push-fit socket at each end
- Simple-to-use system saving time and site costs
- Quick, efficient assembly by means of push-fit jointing
- Accommodates thermal movement
IDPO5W190W
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Osma Waste 87.5° Tee 107 x 40mm White
https://www.jewson.co.uk/p/osma-waste-87-5-tee-107-x-40mm-white-PO5W190W
The Wavin Osma Waste 87.5° Tee 107 x 40mm (L x Dia) White is an efficient plumbing tool that is designed for secure jointing. It is manufactured from polypropylene and is featured as T shaped joint. T shaped joint helps to connect three pipes at once. It comes with a push fit connecting system.
Features & benefits
- 87.5° tee with push-fit socket at each end
- Simple-to-use system saving time and site costs
- Quick, efficient assembly by means of push-fit jointing
- Accommodates thermal movement
Specifications
| Product Name | Osma Waste 87.5° Tee 107 x 40mm White |
| Brand | Osma |
| Product Type | Tees |
| Manufacturer Name | Wavin Osma |
| Manufacturer Part Number | 5W190W |
| EAN | 5011479195857 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 10 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 126 mm |
| Product Weight | 0.066 kg |
| Product Height | 107 mm |
| Product Length | 54 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
| Angle | 87.5 degrees |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.