Osma Waste 90° Spigot Bend 90 x 40mm White
SKU: PO5W260W
The Wavin Osma Waste 90° Spigot Bend 90 x 40mm (L x Dia) White is ideally used for connecting pipes. Manufactured from polypropylene and used as a strong jointing solution. It is easy to install and requires no expansion fittings. It is designed with push fit jointing system that secures pipes.
Features & benefits
- 90° bend with one push-fit socket and one spigot end
- Simple-to-use system saving time and site costs
- Quick, efficient assembly by means of push-fit jointing
- Suitable for use with intermittent discharges of water up to 90°C
IDPO5W260W
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Osma Waste 90° Spigot Bend 90 x 40mm White
https://www.jewson.co.uk/p/osma-waste-90-spigot-bend-90-x-40mm-white-PO5W260W
The Wavin Osma Waste 90° Spigot Bend 90 x 40mm (L x Dia) White is ideally used for connecting pipes. Manufactured from polypropylene and used as a strong jointing solution. It is easy to install and requires no expansion fittings. It is designed with push fit jointing system that secures pipes.
Features & benefits
- 90° bend with one push-fit socket and one spigot end
- Simple-to-use system saving time and site costs
- Quick, efficient assembly by means of push-fit jointing
- Suitable for use with intermittent discharges of water up to 90°C
Specifications
| Product Name | Osma Waste 90° Spigot Bend 90 x 40mm White |
| Brand | Osma |
| Product Type | Bends |
| Manufacturer Name | Wavin Osma |
| Manufacturer Part Number | 5W260W |
| EAN | 5011479195864 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 10 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 90 mm |
| Product Weight | 0.034 kg |
| Product Height | 80 mm |
| Product Length | 54 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
| Angle | 90 degrees |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.