Osma Waste Access Plug 32mm White
SKU: PO4W292W
The Wavin Osma Waste Access Plug 32mm (Dia) White acts as an end cap, ensuring a leak proof connection. Manufactured in accordance with BS EN 1451-1:2000 for good quality and performance. Maintains integrity of the system making inspection easier.
Features & benefits
- Fits into a push-fit ring-seal socket to provide an access point
- Simple-to-use system saving time and site costs
- Quick, efficient assembly by means of push-fit jointing
- Accommodates thermal movement
IDPO4W292W
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Osma Waste Access Plug 32mm White
https://www.jewson.co.uk/p/osma-waste-access-plug-32mm-white-PO4W292W
The Wavin Osma Waste Access Plug 32mm (Dia) White acts as an end cap, ensuring a leak proof connection. Manufactured in accordance with BS EN 1451-1:2000 for good quality and performance. Maintains integrity of the system making inspection easier.
Features & benefits
- Fits into a push-fit ring-seal socket to provide an access point
- Simple-to-use system saving time and site costs
- Quick, efficient assembly by means of push-fit jointing
- Accommodates thermal movement
Specifications
| Product Name | Osma Waste Access Plug 32mm White |
| Brand | Osma |
| Product Type | Access Plugs |
| Manufacturer Name | Wavin Osma |
| Manufacturer Part Number | 4W292W |
| EAN | 5011479195765 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 5 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 60 mm |
| Product Weight | 0.01 kg |
| Product Height | 42 mm |
| Product Length | 42 mm |
| Diameter | 32 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |