OsmaDrain Double Socket NIC Base 110 x 110mm Black
SKU: PO4D923Z
The OsmaDrain Double Socket NIC Base 110 x 110mm Dia Black is manufactured from polypropylene. This is designed to use in gravity drainage as well as sewer installation up to the depth of 10 meters.
Features & benefits
- Has high tensile strength
- Resistant to chemical corrosion
IDPO4D923Z
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > OsmaDrain Double Socket NIC Base 110 x 110mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/osmadrain-double-socket-nic-base-110-x-110mm-dia-black-PO4D923Z
The OsmaDrain Double Socket NIC Base 110 x 110mm Dia Black is manufactured from polypropylene. This is designed to use in gravity drainage as well as sewer installation up to the depth of 10 meters.
Features & benefits
- Has high tensile strength
- Resistant to chemical corrosion
Specifications
| Product Name | OsmaDrain Double Socket NIC Base 110 x 110mm Black |
| Brand | Osma |
| Manufacturer Name | Wavin |
| Manufacturer Part Number | 4D923 |
| EAN | 5011479195048 |
| Compliance Approvals | BS EN 7158 & BS EN 1401-1 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | PP |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | NIC Base |
| Model Number | 4D923 |
| Colour | Black |
| Application | internal/external |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Ribbed |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 449 mm |
| Product Weight | 12.01 kg |
| Product Height | 595 mm |
| Product Length | 595 mm |
| Diameter | 110 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |