OsmaDrain Single Socket Screwed Access Cover Spigot End 160mm
SKU: PO6D292Z
The OsmaDrain Single Socket Screwed Access Cover Spigot End 160mm Dia Brown is manufactured from uPVC. This is suitable for use on roads, pavements, footways, car parks, driveways and internal floors.
Features & benefits
- Has high tensile strength
- Resistant to chemical corrosion
IDPO6D292Z
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > OsmaDrain Single Socket Screwed Access Cover Spigot End 160mm
https://www.jewson.co.uk/p/osmadrain-single-socket-screwed-access-cover-spigot-end-160mm-dia-PO6D292Z
The OsmaDrain Single Socket Screwed Access Cover Spigot End 160mm Dia Brown is manufactured from uPVC. This is suitable for use on roads, pavements, footways, car parks, driveways and internal floors.
Features & benefits
- Has high tensile strength
- Resistant to chemical corrosion
Specifications
| Product Name | OsmaDrain Single Socket Screwed Access Cover Spigot End 160mm |
| Brand | Osma |
| Manufacturer Name | Wavin |
| Manufacturer Part Number | 6D292 |
| EAN | 5011479108987 |
| Compliance Approvals | BS EN 13476 & BS EN 1401-1 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | PVC-U |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Access Covers |
| Model Number | 6D292 |
| Colour | Golden brown |
| Application | internal/external |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 100 mm |
| Product Weight | 0.64 kg |
| Product Height | 195 mm |
| Product Length | 195 mm |
| Diameter | 160 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |