Wavin OsmaDrain Universal Inspection Chamber Plug 110mm Black
SKU: PO4D926Z
The Wavin OsmaDrain Universal Inspection Chamber Plug 110mm (Dia) Black is designed to blank off unused inlet chambers. Suitable for installation to a maximum height of 1.2m. Allows the whole system to be tested while maintaining integrity. Provides an access point into sewer or storm drain systems.
Features & benefits
- Manufactured from polypropylene ensuring secure fit
- Resistant to most acidic, alkaline solutions
- For use with all 110mm chamber base inlets
- Use to seal off un-used bosses
IDPO4D926Z
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Wavin OsmaDrain Universal Inspection Chamber Plug 110mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/osmadrain-universal-inspection-chamber-plug-110mm-black-PO4D926Z
The Wavin OsmaDrain Universal Inspection Chamber Plug 110mm (Dia) Black is designed to blank off unused inlet chambers. Suitable for installation to a maximum height of 1.2m. Allows the whole system to be tested while maintaining integrity. Provides an access point into sewer or storm drain systems.
Features & benefits
- Manufactured from polypropylene ensuring secure fit
- Resistant to most acidic, alkaline solutions
- For use with all 110mm chamber base inlets
- Use to seal off un-used bosses
Specifications
| Product Name | Wavin OsmaDrain Universal Inspection Chamber Plug 110mm Black |
| Brand | Wavin Osma |
| Manufacturer Name | Wavin Osma |
| Manufacturer Part Number | 4D926 |
| EAN | 5011479109816 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Inspection Chamber Plugs |
| Colour Family | Blacks |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Weight | 0.078 kg |
| Diameter | 110 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |