OsmaSoil Single Socket Bossed Pipes 110mm Dia Grey
SKU: PO4S582G
The OsmaSoil Single Socket Bossed Pipes measures 110 mm Dia available in grey colour. The product manufactured from unplasticised polyvinyl chloride. It is the most commonly used thermoplastic polymer that has a good tensile strength. This product used in construction industry and all masonry works. The material is recyclable which makes it eco-friendly. This is a three closed and one open boss socket positions fitted with adaptor. The pipe is lightweight making installation easier and it consists of one ring seal socket and one plain end. Wavin Group-the world leader in plastic pipe systems for residential, non-residential and civil engineering projects.
Features & benefits
- Conforms to BS EN 1451-1
- High impact strength owing to its make
- Abrasion resistant
IDPO4S582G
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > OsmaSoil Single Socket Bossed Pipes 110mm Dia Grey
https://www.jewson.co.uk/p/osmasoil-single-socket-bossed-pipes-110mm-dia-grey-PO4S582G
The OsmaSoil Single Socket Bossed Pipes measures 110 mm Dia available in grey colour. The product manufactured from unplasticised polyvinyl chloride. It is the most commonly used thermoplastic polymer that has a good tensile strength. This product used in construction industry and all masonry works. The material is recyclable which makes it eco-friendly. This is a three closed and one open boss socket positions fitted with adaptor. The pipe is lightweight making installation easier and it consists of one ring seal socket and one plain end. Wavin Group-the world leader in plastic pipe systems for residential, non-residential and civil engineering projects.
Features & benefits
- Conforms to BS EN 1451-1
- High impact strength owing to its make
- Abrasion resistant
Specifications
| Product Name | OsmaSoil Single Socket Bossed Pipes 110mm Dia Grey |
| Brand | Osma Soil |
| Product Type | Single Sockets |
| Manufacturer Part Number | 4S582G |
| EAN | 5011479105696 |
| Materials | Unplasticised Polyvinyl Chloride |
| Colour | Grey |
| Pack Quantity | 1 |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 135 mm |
| Product Height | 180 mm |
| Diameter | 110 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |