OsmaSoil Solvent Welded Single Socket 110mm Grey
SKU: PO4S124G
The Wavin OsmaSoil Solvent Welded Single Socket 110mm (Dia) Grey is manufactured from unplasticised polyvinyl chloride material for sanitary waste removal. A comprehensive system is available in a variety of colours and sizes with either push-fit or solvent weld joints. The product measures 105 x 114 x 114mm (L x D x H). The diameter of the brackets measures 110mm. Manufactured from polyvinyl chloride, it provides strength and hardness to the product and also prevents corrosion.
Features & benefits
- Incorporated captive seal technology
- Corrosion resistant
- Fits into a ring seal socket
IDPO4S124G
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > OsmaSoil Solvent Welded Single Socket 110mm Grey
https://www.jewson.co.uk/p/osmasoil-solvent-welded-single-socket-110mm-grey-PO4S124G
The Wavin OsmaSoil Solvent Welded Single Socket 110mm (Dia) Grey is manufactured from unplasticised polyvinyl chloride material for sanitary waste removal. A comprehensive system is available in a variety of colours and sizes with either push-fit or solvent weld joints. The product measures 105 x 114 x 114mm (L x D x H). The diameter of the brackets measures 110mm. Manufactured from polyvinyl chloride, it provides strength and hardness to the product and also prevents corrosion.
Features & benefits
- Incorporated captive seal technology
- Corrosion resistant
- Fits into a ring seal socket
Specifications
| Product Name | OsmaSoil Solvent Welded Single Socket 110mm Grey |
| Brand | Osma Soil |
| Product Type | Single Sockets |
| Manufacturer Name | Wavin Osma |
| Manufacturer Part Number | 4S124G |
| EAN | 5011479105092 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polyvinyl Chloride |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Grey |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Height | 114 mm |
| Product Length | 105 mm |
| Diameter | 110 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.