OsmaWeld 2Z073W Plain Ended Pipe 3m x 50mm (L x Dia) White
SKU: PO2Z073W
OsmaWeld 2Z073W Plain Ended Pipe 3m x 50mm (L x Dia) White manufactured from polypropylene, is an essential plumbing tool designed for effective disposal of waste. A permanent jointing solution, it comes with the ease of installation and is suitable to be used for both domestic and commercial applications.
Features & benefits
- Provides a robust and secure connection
- Constructed from robust ABS
IDPO2Z073W
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > OsmaWeld 2Z073W Plain Ended Pipe 3m x 50mm (L x Dia) White
https://www.jewson.co.uk/p/osmaweld-plain-ended-pipe-50mm-x-3m-white-2z073w-PO2Z073W
OsmaWeld 2Z073W Plain Ended Pipe 3m x 50mm (L x Dia) White manufactured from polypropylene, is an essential plumbing tool designed for effective disposal of waste. A permanent jointing solution, it comes with the ease of installation and is suitable to be used for both domestic and commercial applications.
Features & benefits
- Provides a robust and secure connection
- Constructed from robust ABS
Specifications
| Product Name | OsmaWeld 2Z073W Plain Ended Pipe 3m x 50mm (L x Dia) White |
| Brand | Osma |
| Product Type | Plastic Pipe |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 2Z073W |
| EAN | 5011479110096 |
| Compliance Approvals | Conforms to BS EN 1455-1:2000 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | ABS |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | White |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Diameter | 50 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |