OsmaWeld 2Z190W Tee 87.5° 50mm (Dia) White
SKU: PO2Z190W
OsmaWeld 2Z190W Tee 87.5° 50mm (Dia) White is manufactured from high quality ABS making it resistant to corrosive chemicals and physical impacts. Saving both time and effort with its secure joint-recognition technology that reduces the risk of demounting. Part of a comprehensive above ground drainage system, suitable for carrying sanitary waste from domestic, commercial and industrial installations.
Features & benefits
- Provides a robust and secure connection
- Constructed from robust ABS
IDPO2Z190W
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > OsmaWeld 2Z190W Tee 87.5° 50mm (Dia) White
https://www.jewson.co.uk/p/osmaweld-tee-87-50-degrees-50mm-dia-white-PO2Z190W
OsmaWeld 2Z190W Tee 87.5° 50mm (Dia) White is manufactured from high quality ABS making it resistant to corrosive chemicals and physical impacts. Saving both time and effort with its secure joint-recognition technology that reduces the risk of demounting. Part of a comprehensive above ground drainage system, suitable for carrying sanitary waste from domestic, commercial and industrial installations.
Features & benefits
- Provides a robust and secure connection
- Constructed from robust ABS
Specifications
| Product Name | OsmaWeld 2Z190W Tee 87.5° 50mm (Dia) White |
| Brand | Osma |
| Product Type | Tees |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 2Z190W |
| EAN | 5011479110188 |
| Compliance Approvals | Conforms to BS EN 1455-1:2000 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | ABS |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | White |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Diameter | 50 mm |
| Angle | 87.5 degrees |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |