OX Pro Adjustable Basin Wrench Chrome
SKU: TOX91462
OX Pro Adjustable Basin Wrench comes with telescopic handles, enables the tool to reach confined spaces. Designed with head that tighten automatically as it helps wrap around nuts of different sizes. Has a reversible jaw of 10 to 32mm capacity with four adjustments sizes for easy access.
Features & benefits
- Flexibility to adjust to any type of nut or coupling
- Reversible jaw for easy access
IDTOX91462
Tools & Fixings > Hand Tools > Plumbing Tools > OX Pro Adjustable Basin Wrench Chrome
https://www.jewson.co.uk/p/ox-pro-adjustable-basin-wrench-chrome-TOX91462
OX Pro Adjustable Basin Wrench comes with telescopic handles, enables the tool to reach confined spaces. Designed with head that tighten automatically as it helps wrap around nuts of different sizes. Has a reversible jaw of 10 to 32mm capacity with four adjustments sizes for easy access.
Features & benefits
- Flexibility to adjust to any type of nut or coupling
- Reversible jaw for easy access
Specifications
| Product Name | OX Pro Adjustable Basin Wrench Chrome |
| Brand | OX |
| Product Type | Wrenches |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-P448401 |
| Materials | Stainless steel |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Chrome |
| Product Width | 150 mm |
| Product Weight | 0.809 kg |
| Product Height | 19 mm |
| Product Length | 280 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |