Ox Pro Brick Hammer 24oz Chrome
SKU: TOX33802
Ox Pro Brick Hammer 24oz Chrome has one flat traditional face and a short or long chisel-shaped blade. It is used to chip off edges or small pieces of stone, cut brick or a concrete masonry unit, without using a separate chisel. Manufactured from one high quality steel with shock absorbing handles that reduce hand fatigue and vibration.
Features & benefits
- Soft grip handle for comfortable usage
- Accurately ground chisel end gives clean cutting
IDTOX33802
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Ox Pro Brick Hammer 24oz Chrome
https://www.jewson.co.uk/p/ox-pro-brick-hammer-24oz-chrome-TOX33802
Ox Pro Brick Hammer 24oz Chrome has one flat traditional face and a short or long chisel-shaped blade. It is used to chip off edges or small pieces of stone, cut brick or a concrete masonry unit, without using a separate chisel. Manufactured from one high quality steel with shock absorbing handles that reduce hand fatigue and vibration.
Features & benefits
- Soft grip handle for comfortable usage
- Accurately ground chisel end gives clean cutting
Specifications
| Product Name | Ox Pro Brick Hammer 24oz Chrome |
| Brand | OX |
| Product Type | Bricklaying & Masonry Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-P082424 |
| Materials | Stainless steel |
| Range | Brick Hammers |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 185 mm |
| Product Weight | 0.948 kg |
| Product Height | 30 mm |
| Product Length | 280 mm |
| Handle | Non-slip grip |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |