OX Pro Chalk Refill 226g Red
SKU: TOX33789
OX Pro Chalk Refill 226g Red, is featured as powdered formula providing strong adhesion on different surfaces. It is used to impart long, straight lines prior to cutting, laying tiles, and roofing. The bottle is refillable with handy nozzle cap, for an easy pouring spout.
Features & benefits
- Has quick drying properties, saves time
- Non toxic making it environmentally friendly
IDTOX33789
Tools & Fixings > Hand Tools > Measuring > OX Pro Chalk Refill 226g Red
https://www.jewson.co.uk/p/ox-pro-chalk-refill-226g-red-TOX33789
OX Pro Chalk Refill 226g Red, is featured as powdered formula providing strong adhesion on different surfaces. It is used to impart long, straight lines prior to cutting, laying tiles, and roofing. The bottle is refillable with handy nozzle cap, for an easy pouring spout.
Features & benefits
- Has quick drying properties, saves time
- Non toxic making it environmentally friendly
Specifications
| Product Name | OX Pro Chalk Refill 226g Red |
| Brand | OX |
| Product Type | Marking & Measuring Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-P025701 |
| Range | Chalk & Line Accessories |
| Colour | Red |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 68 mm |
| Product Weight | 0.261 kg |
| Product Height | 54 mm |
| Product Length | 180 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |