OX Pro Claw Hammer 16 oz
SKU: TOX33799
The OX Pro Claw Hammer is made from a single piece of solid forged steel. This hammer comes with a comfort grip handle and an ergonimic design with vibration reducing properties.
Features & benefits
- Non-slip grip handle with shock reduction
- Precision balanced
- Forged, one piece steel construction
- High quality steel for durability
IDTOX33799
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > OX Pro Claw Hammer 16 oz
https://www.jewson.co.uk/p/ox-pro-claw-hammer-16-oz-TOX33799
The OX Pro Claw Hammer is made from a single piece of solid forged steel. This hammer comes with a comfort grip handle and an ergonimic design with vibration reducing properties.
Features & benefits
- Non-slip grip handle with shock reduction
- Precision balanced
- Forged, one piece steel construction
- High quality steel for durability
Specifications
| Product Name | OX Pro Claw Hammer 16 oz |
| Brand | OX |
| Product Type | Hammers & Mallets |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-P080116 |
| EAN | 5060242337994 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Claw Hammers |
| Model Number | OX-P080116 |
| Colour | Silver |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 130 mm |
| Product Weight | 0.805 kg |
| Product Height | 34 mm |
| Product Length | 335 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |