OX Pro Fibreglass Closed Reel Tape 30m
SKU: TOX33909
The OX Pro 30M/ 100FT Closed Reel Tape Measure features a professional 3:1 geared closed reel with metric/imperial 30M double nylon coated fibreglass tape housed in a tough shock and impact proof rubber casing.
Features & benefits
- Professional 3:1 geared closed reel 30m tape
- Shock & impact proof rubber casing
- Double nylon coated fibreglass blade
IDTOX33909
Tools & Fixings > Hand Tools > Measuring > OX Pro Fibreglass Closed Reel Tape 30m
https://www.jewson.co.uk/p/ox-pro-fibreglass-closed-reel-tape-30m-TOX33909
The OX Pro 30M/ 100FT Closed Reel Tape Measure features a professional 3:1 geared closed reel with metric/imperial 30M double nylon coated fibreglass tape housed in a tough shock and impact proof rubber casing.
Features & benefits
- Professional 3:1 geared closed reel 30m tape
- Shock & impact proof rubber casing
- Double nylon coated fibreglass blade
Specifications
| Product Name | OX Pro Fibreglass Closed Reel Tape 30m |
| Brand | OX |
| Product Type | Marking & Measuring Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-P028330 |
| EAN | 5060242339097 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Tape Measures |
| Model Number | OX-P028330 |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 225 mm |
| Product Weight | 0.72 kg |
| Product Height | 33 mm |
| Product Length | 295 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |