OX Pro Floor Chisel 3" x 11"
SKU: TOX33454
The OX Pro Floor Chisel - 3" x 11" makes removing tongue and groove flooring easy with its soft grip handle and ual hand guard. Its made from tough forged chrome vanadium steel.
Features & benefits
- Forged chrome vanadium steel
- Dual hand guard
- Soft grip handle
IDTOX33454
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > OX Pro Floor Chisel 3" x 11"
https://www.jewson.co.uk/p/ox-pro-floor-chisel-3-x-11-TOX33454
The OX Pro Floor Chisel - 3" x 11" makes removing tongue and groove flooring easy with its soft grip handle and ual hand guard. Its made from tough forged chrome vanadium steel.
Features & benefits
- Forged chrome vanadium steel
- Dual hand guard
- Soft grip handle
Specifications
| Product Name | OX Pro Floor Chisel 3" x 11" |
| Brand | OX |
| Product Type | Demolition Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-P092103 |
| EAN | 5060242334542 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | OX-P092103 |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 100 mm |
| Product Weight | 0.816 kg |
| Product Height | 280 mm |
| Product Length | 100 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |