OX Pro Handy Bar 15"
SKU: TOX33808
The OX Pro Handy Bar is made from heat treated forged steel suitable for prying and pulling materials such as nail extraction or general demolition.
Features & benefits
- Heat treated, forged steel
- For pulling, lifting or prying
- Powder coated to provide maximum resistance to rusting
IDTOX33808
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > OX Pro Handy Bar 15"
https://www.jewson.co.uk/p/ox-pro-handy-bar-15-TOX33808
The OX Pro Handy Bar is made from heat treated forged steel suitable for prying and pulling materials such as nail extraction or general demolition.
Features & benefits
- Heat treated, forged steel
- For pulling, lifting or prying
- Powder coated to provide maximum resistance to rusting
Specifications
| Product Name | OX Pro Handy Bar 15" |
| Brand | OX |
| Product Type | Demolition Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-P093015 |
| EAN | 5060242338083 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Crowbars |
| Model Number | OX-P093015 |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 43 mm |
| Product Weight | 0.606 kg |
| Product Height | 55 mm |
| Product Length | 375 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |