OX Pro M14 Mixing Paddle Negative Helix 650 x 135mm Chrome
SKU: TOX01086
OX Pro M14 Mixing Paddle Negative Helix 650 x 135mm (L x W) Chrome is used for mixing plaster, render, paint, adhesives, mortar, paste and screed. It can be used on medium viscous materials for mixing acrylic render with grit, thick paint.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Withstands wear and tear
IDTOX01086
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > OX Pro M14 Mixing Paddle Negative Helix 650 x 135mm Chrome
https://www.jewson.co.uk/p/ox-pro-m14-mixing-paddle-negative-helix-650-x-135mm-chrome-TOX01086
OX Pro M14 Mixing Paddle Negative Helix 650 x 135mm (L x W) Chrome is used for mixing plaster, render, paint, adhesives, mortar, paste and screed. It can be used on medium viscous materials for mixing acrylic render with grit, thick paint.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Withstands wear and tear
Specifications
| Product Name | OX Pro M14 Mixing Paddle Negative Helix 650 x 135mm Chrome |
| Brand | OX |
| Product Type | Plastering & Rendering Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-P120435 |
| Materials | Steel |
| Range | Paddle Mixers |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 135 mm |
| Product Length | 650 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |