OX Pro Mini Professional Hacksaw 152mm
SKU: TOX33165
The OX Pro Mini Professional Hacksaw 6" features an ergonomically designed bi grip rubber handle and a robust frame for long product life.
Features & benefits
- Bi grip rubber handle
- 6 Blade angle settings
- Industrial strength hacksaw
IDTOX33165
Tools & Fixings > Hand Tools > Woodworking Hand Tools > OX Pro Mini Professional Hacksaw 152mm
https://www.jewson.co.uk/p/ox-pro-mini-professional-hacksaw-152mm-TOX33165
The OX Pro Mini Professional Hacksaw 6" features an ergonomically designed bi grip rubber handle and a robust frame for long product life.
Features & benefits
- Bi grip rubber handle
- 6 Blade angle settings
- Industrial strength hacksaw
Specifications
| Product Name | OX Pro Mini Professional Hacksaw 152mm |
| Brand | OX |
| Product Type | Saws |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-P130815 |
| EAN | 5060242331657 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Handsaws |
| Colour | Silver / Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 113 mm |
| Product Weight | 0.222 kg |
| Product Height | 21 mm |
| Product Length | 270 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |