Ox Pro Mixing Paddle 600 x 100mm Chrome
SKU: TOX33775
Ox Pro mixing paddle 600 x 100mm manufactured from steel. The mixing paddle is used to mix low viscosity paints evenly.
Features & benefits
- General purpose paddle with positive ribbon
- Chrome plated, durable, high quality steel with Hex shaft
- Ideal for use on 10-20kg batches
- For use on low to medium viscosity materials
- Paint & general liquids
IDTOX33775
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Ox Pro Mixing Paddle 600 x 100mm Chrome
https://www.jewson.co.uk/p/ox-pro-mixing-paddle-600-x-100mm-chrome-TOX33775
Ox Pro mixing paddle 600 x 100mm manufactured from steel. The mixing paddle is used to mix low viscosity paints evenly.
Features & benefits
- General purpose paddle with positive ribbon
- Chrome plated, durable, high quality steel with Hex shaft
- Ideal for use on 10-20kg batches
- For use on low to medium viscosity materials
- Paint & general liquids
Specifications
| Product Name | Ox Pro Mixing Paddle 600 x 100mm Chrome |
| Brand | OX |
| Product Type | Plastering & Rendering Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-P120310 |
| EAN | 5060242337758 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Paddle Mixers |
| Model Number | OX-P120310 |
| Colour | Silver |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Australia |
| Finish | Chrome |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 100 mm |
| Product Length | 600 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |