OX Pro Semi flex Plastic Trowel 355 x 138mm (14in)
SKU: TOX35143
OX Pro Semi flex Plastic Trowel 355 x 138mm (14in)The Pro Semi flex Plastic Trowel has a replaceable plastic blade system. It has a lightweight shank design and has an ergonomic soft grip handle.
Features & benefits
- Replaceable plastic blade system
- Lightweight shank design
- Ergonomic soft grip handle
IDTOX35143
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > OX Pro Semi flex Plastic Trowel 355 x 138mm (14in)
https://www.jewson.co.uk/p/ox-pro-semi-flex-plastic-trowel-14in-355-x-138mm-TOX35143
OX Pro Semi flex Plastic Trowel 355 x 138mm (14in)The Pro Semi flex Plastic Trowel has a replaceable plastic blade system. It has a lightweight shank design and has an ergonomic soft grip handle.
Features & benefits
- Replaceable plastic blade system
- Lightweight shank design
- Ergonomic soft grip handle
Specifications
| Product Name | OX Pro Semi flex Plastic Trowel 355 x 138mm (14in) |
| Brand | OX |
| Product Type | Trowels, Floats & Gauging Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-P532414 |
| EAN | 5060530351435 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Flexible Trowels |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Australia |
| Product Width | 138 mm |
| Product Length | 355 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |