OX Pro Small Tool 19mm
SKU: TOX33047
The OX Pro Small Tool 19mm is drop forged from a single piece high quality carbon steel. Perfectly engineered, ground, and polished the small tool is perfect for intricate mortar and masonry work.
Features & benefits
- High quality carbon steel
- One piece drop forged
- Precision ground & tempered
IDTOX33047
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > OX Pro Small Tool 19mm
https://www.jewson.co.uk/p/ox-pro-small-tool-19mm-TOX33047
The OX Pro Small Tool 19mm is drop forged from a single piece high quality carbon steel. Perfectly engineered, ground, and polished the small tool is perfect for intricate mortar and masonry work.
Features & benefits
- High quality carbon steel
- One piece drop forged
- Precision ground & tempered
Specifications
| Product Name | OX Pro Small Tool 19mm |
| Brand | OX |
| Product Type | Plastering & Rendering Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-P010119 |
| EAN | 5060242330476 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Trowels |
| Model Number | OX-P010119 |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 75 mm |
| Product Weight | 0.092 kg |
| Product Height | 18 mm |
| Product Length | 325 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |