OX Pro Tuck Pointer 6.75" x 0.37"
SKU: TOX33034
The OX Pro Tuck Pointer 6¾" x 3/8" / 10mm fills masonry joints with mortar or caulk and presses waterproof sealant in to fill gaps and seams areas that are difficult to access. It also features a one piece carbon steel blade and a soft DURAGRIP handle for added comfort while you work.
Features & benefits
- One piece high quality carbon steel blade
- DURAGRIP handle with finger protection
- Soft grip handle for extreme comfort
IDTOX33034
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > OX Pro Tuck Pointer 6.75" x 0.37"
https://www.jewson.co.uk/p/ox-pro-tuck-pointer-6-75-x-0-37-TOX33034
The OX Pro Tuck Pointer 6¾" x 3/8" / 10mm fills masonry joints with mortar or caulk and presses waterproof sealant in to fill gaps and seams areas that are difficult to access. It also features a one piece carbon steel blade and a soft DURAGRIP handle for added comfort while you work.
Features & benefits
- One piece high quality carbon steel blade
- DURAGRIP handle with finger protection
- Soft grip handle for extreme comfort
Specifications
| Product Name | OX Pro Tuck Pointer 6.75" x 0.37" |
| Brand | OX |
| Product Type | Bricklaying & Masonry Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-P011510 |
| EAN | 5060242330346 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Brick Jointers |
| Model Number | OX-P011510 |
| Colour | Silver/Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 75 mm |
| Product Weight | 0.118 kg |
| Product Height | 125 mm |
| Product Length | 390 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |