OX Pro Waterpump Plier 250mm Blue
SKU: TOX33772
OX Pro Water Pump Plier 250mm L Blue is manufactured from steel. Designed to hold and handle hot metal. It consists of hardened and tempered jaws which are used for gripping as well as twisting tough material.
Features & benefits
- Adjustable width jaw for grasping
- Ergonomic design for extra comfort
IDTOX33772
Tools & Fixings > Hand Tools > Plumbing Tools > OX Pro Waterpump Plier 250mm Blue
https://www.jewson.co.uk/p/ox-pro-waterpump-plier-250mm-l-blue-TOX33772
OX Pro Water Pump Plier 250mm L Blue is manufactured from steel. Designed to hold and handle hot metal. It consists of hardened and tempered jaws which are used for gripping as well as twisting tough material.
Features & benefits
- Adjustable width jaw for grasping
- Ergonomic design for extra comfort
Specifications
| Product Name | OX Pro Waterpump Plier 250mm Blue |
| Brand | OX |
| Product Type | Pliers |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-P325825 |
| Materials | Steel |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Black |
| Product Weight | 420 g |
| Product Length | 250 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |