OX Rubber Line Block
SKU: TOX02026
The OX Pro Rubber Line Blocks are lightweight but durable. These come with built-in line wraps and rubber grips for extra holding power.
Features & benefits
- 1 Piece rubber line block
- Lightweight and durable
- 40 pieces in colour card display box
IDTOX02026
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > OX Rubber Line Block
https://www.jewson.co.uk/p/ox-rubber-line-block-TOX02026
The OX Pro Rubber Line Blocks are lightweight but durable. These come with built-in line wraps and rubber grips for extra holding power.
Features & benefits
- 1 Piece rubber line block
- Lightweight and durable
- 40 pieces in colour card display box
Specifications
| Product Name | OX Rubber Line Block |
| Brand | OX |
| Product Type | Bricklaying & Masonry Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-P101801 |
| EAN | 9341231020261 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Corner Blocks |
| Model Number | OX-P101801 |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 35 mm |
| Product Weight | 0.037 kg |
| Product Height | 40 mm |
| Product Length | 65 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |