OX Speedskim Universal Pole Attachment
SKU: TOX91950
The OX Pro Speedskim Pole attachment is fully compatible with all sizes of Speedskim and standard professional threaded extension poles. The pole attachment is constructed from tough glass filled nylon, and offers both strength and durability.
Features & benefits
- Fully compatible with all standard professional'threaded' extension poles
- Constructed from 'tough glass filled' nylon
- Compatible with all sizes of Speedskim
IDTOX91950
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > OX Speedskim Universal Pole Attachment
https://www.jewson.co.uk/p/ox-speedskim-universal-pole-attachment-TOX91950
The OX Pro Speedskim Pole attachment is fully compatible with all sizes of Speedskim and standard professional threaded extension poles. The pole attachment is constructed from tough glass filled nylon, and offers both strength and durability.
Features & benefits
- Fully compatible with all standard professional'threaded' extension poles
- Constructed from 'tough glass filled' nylon
- Compatible with all sizes of Speedskim
Specifications
| Product Name | OX Speedskim Universal Pole Attachment |
| Brand | OX |
| Product Type | Plastering & Rendering Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-P531501 |
| EAN | 5060359919502 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Pole Extensions |
| Model Number | OX-P531501 |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 144 mm |
| Product Weight | 0.174 kg |
| Product Height | 78 mm |
| Product Length | 197 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |