OX Trade Brick Bolster with Guard 58mm Blue
SKU: TOX33149
OX Trade Brick Bolster With Guard 58mm W Blue is manufactured from steel. Designed to induce a crack through bricks. The cutting edge allows the chisel to force a cut when struck with a hammer.
Features & benefits
- Hand guard for extra grip
- Corrosion resistant
IDTOX33149
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > OX Trade Brick Bolster with Guard 58mm Blue
https://www.jewson.co.uk/p/ox-trade-brick-bolster-with-guard-58mm-w-blue-TOX33149
OX Trade Brick Bolster With Guard 58mm W Blue is manufactured from steel. Designed to induce a crack through bricks. The cutting edge allows the chisel to force a cut when struck with a hammer.
Features & benefits
- Hand guard for extra grip
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | OX Trade Brick Bolster with Guard 58mm Blue |
| Brand | OX |
| Product Type | Bricklaying & Masonry Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-T090502 |
| Materials | Steel |
| Range | Bolsters |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Smooth |
| Product Width | 100 mm |
| Product Weight | 0.565 kg |
| Product Height | 80 mm |
| Product Length | 220 mm |
| Handle | Rubber |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |