OX Trade Cold Chisel 250 x 20mm Blue
SKU: TOX33146
OX Trade Cold Chisel 250 x 20mm (L x W) Blue, is manufactured from steel for cutting and shaping metal. It has precision ground blade for maximum sharpness and protective holster. Featured with hexagonal shaft and the chamfered striking end.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Withstands high impact pressure
IDTOX33146
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > OX Trade Cold Chisel 250 x 20mm Blue
https://www.jewson.co.uk/p/ox-trade-cold-chisel-250-x-20mm-blue-TOX33146
OX Trade Cold Chisel 250 x 20mm (L x W) Blue, is manufactured from steel for cutting and shaping metal. It has precision ground blade for maximum sharpness and protective holster. Featured with hexagonal shaft and the chamfered striking end.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Withstands high impact pressure
Specifications
| Product Name | OX Trade Cold Chisel 250 x 20mm Blue |
| Brand | OX |
| Product Type | Chisels & Scrapers |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-T091210 |
| Materials | Steel |
| Range | Chisels |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Matt |
| Product Width | 20 mm |
| Product Weight | 481 g |
| Product Length | 250 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |