OX Trade Double End Scutch Hammer 28oz Black
SKU: TOX91415
OX Trade Double End Scutch Hammer 28oz Black is made up of aluminium. It is designed for clearing out mortar between brickwork prior to pointing . It contains a hardened nail adjustable for the depth and a wheel replaceable point with the weight of 0.15kg.
Features & benefits
- Features two hard wearing wheels
- Handle contoured to fit within the hand
IDTOX91415
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > OX Trade Double End Scutch Hammer 28oz Black
https://www.jewson.co.uk/p/ox-trade-double-end-scutch-hammer-28oz-black-TOX91415
OX Trade Double End Scutch Hammer 28oz Black is made up of aluminium. It is designed for clearing out mortar between brickwork prior to pointing . It contains a hardened nail adjustable for the depth and a wheel replaceable point with the weight of 0.15kg.
Features & benefits
- Features two hard wearing wheels
- Handle contoured to fit within the hand
Specifications
| Product Name | OX Trade Double End Scutch Hammer 28oz Black |
| Brand | OX |
| Product Type | Bricklaying & Masonry Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-T085028 |
| Materials | Aluminium |
| Range | Scutch Hammers |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Metallic |
| Product Width | 190 mm |
| Product Weight | 0.868 kg |
| Product Height | 31 mm |
| Product Length | 232 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |